sâmbătă, 12 ianuarie 2013

Stephane Peterhansel a câştigat etapa a şaptea a Raliului Dakar 2013

Francezul Stéphane Peterhansel a câştigat etapa de ieri a Raliului Dakar, cea cu numărul şapte, şi îşi menţine poziţia de lider în clasamentul general la categoria auto. Principalul său rival în lupta pentru victoria finală, Nasser Al-Attiyah, a terminat ieri pe locul şase, la aproape două minute în spatele lui Peterhansel.

Stéphane Peterhansel de la echipa Monster X-Raid Mini a câştigat, ieri, etapa a şaptea a Raliului Dakar 2013. Peterhansel şi-a mărit, astfel, avansul în faţa principalului său rival în lupta pentru victoria finală, Nasser Al-Attiyah, care a terminat proba de ieri pe locul şase.
Pe locul al doilea a terminat francezul Guerlain Chicherit cu al său Buggy SMG, la doar 39 de secunde în spatele lui Peterhansel. Locul al treilea al etapei cu numărul şapte a fost ocupat de americanul Robby Gordon, care a mai recuperat, astfel, o poziţie în clasamentul general şi a ajuns pe locul 23. Gordon a avut parte de un accident în timpul probei a patra, când a trecut linia de sosire la peste cinci ore distanţă de liderul etapei.
 Cele 2 Dustere ale echipei Renault Team Argentina continuă cursa. Emiliano Spataro a terminat pe locul 30 şi a urcat în clasamentul general de pe 29 pe 28, iar coechipierul său, Jose Francisco Garcia, a terminat etapa de ieri pe locul 37 şi îşi păstrează poziţia 35 la general.

Jose Francisco Garcia

La categoria motociclete, Olivier Pain rămâne liderul în clasamentul general, deşi nu a câştigat nici o etapă a Raliului Dakar. Pain a terminat proba de ieri pe locul al treilea, în spatele lui Kurt Caselli, care a câştigat etapa, şi Francisco Lopez, care a terminat pe doi. Lopez îşi păstrează poziţia a doua în clasamentul general, în timp ce poziţia a treia este ocupată de David Casteu.
Cyril Despres a ajuns pe locul cinci la general, după ce a terminat etapa a şaptea pe locul 34.

Francisco Lopez

La quad-uri, Sebastian Palma a avut cel mai rapid timp şi îşi păstrează poziţia a cincea din clasamentul general. Marcos Patronelli a terminat pe locul doi etapa de ieri şi îşi păstrează poziţia de lider la general, pe care o deţine încă de după etapa cu numărul doi.
Pe trei a terminat Sarel Van Biljon, la 38 de secunde distanţă de Sebastian Palma. Van Biljon se află pe poziţia a patra la general.
În categoria camioanelor, Gerard de Rooy e de neoprit. Olandezul a obţinut ieri a cincea lui victorie de etapă din această ediţie a Raliului Dakar şi îşi păstrează poziţia de lider în clasamentul general. De Rooy are acum un avans de 22 de minute în faţa ocupantului locului al doilea, rusul Eduard Nikolaev, care a terminat proba de ieri pe locul şapte.
 Gerard de Rooy
Cehul Ales Loprais, care s-a aflat în fruntea clasamentului general în urma etapei cu numarul patru , a terminat proba de ieri pe doi şi ocupă acum locul şase la general, cu aproape două ore în urma lui De Rooy.
Din păcate, ziua de ieri a marcat al treilea deces din timpul Raliului Dakar 2013. Motociclistul francez Thomas Bourgin a murit într-un accident de circulaţie pe traseul de legătură al etapei cu numărul şapte. Bourgin ocupa locul 68 în clasamentul general la categoria motociclete la sfârşitul etapei a şasea.
Alte două persoane au murit cu o zi inainte într-un alt accident de circulaţie, în care au fost implicate două taxiuri şi un vehicul de suport. Unul dintre taxiuri avea şase persoane la bord, iar celălalt avea patru oameni înăuntru. Organizatorii Raliului Dakar 2013 au spus că unul dintre taxiuri a acroşat frontal vehiculul de suport, iar al doilea taxi s-a rostogolit de mai multe ori, după ce a încercat să evite accidentul. Două dintre persoanele aflate în primul taxi au murit, iar alte şapte au fost rănite şi transportate la spital.
Etapa a şaptea a Raliului Dakar 2013 a făcut legătura între oraşele Calama şi Salta şi a avut o distanţă totală, la categoria auto, de 757 de kilometri, dintre care 220 de kilometri de probă specială şi 534 de kilometri de legătură.
Următoarea etapă, cea cu numărul opt, face legătura între localităţile Salta şi Tucuman şi are o distanţă totală, pentru categoria auto, de 849 de kilometri, dintre care 470 de kilometri de probă specială şi 379 de kilometri de legătură.
  Raliul Dakar 2013se desfăşoară în perioada 5-20 ianuarie 2013 pe teritoriul continentului America de Sud şi are o distanţă totală de peste 8.000 de kilometri.

Clasamentul etapei a şaptea la categoria maşini (poziţie, nume pilot, maşină, timp):